За изненада на голяма част от майките, гукането, звуците, както и странните словосъчетания, които бебетата произнасят, са част от език за общуване сред най-малките. Всъщност те говорят непрекъснато, но повечето от нас нямат представа какво искат да кажат. За умилените майките, всичко това звучи очарователно, загадъчно и мило.
За изследователите обаче дешифрирането на този език се оказва голямо предизвикателство. Пред Националното американко радио психолози представиха доклад, разкриващ подробности за речника и поведението на новородените.
Специалистите разказват, че старт на изследването е дало анализирането на синхронното движение между майка и бебе и връзката, която се случва, когато те се люлеят в хармония. Според професор Лора Сирели децата от 6 до 14 месеца се опитват да повторят гримасите на майките си, както и техните мимики, като това е наречено „език на привързаност“.
Така те започват да създават свой собствен език на общуване, докато не го осъвъвршенстват напълно. Пеят, танцуват, гневят се, плачат. Това са първите стъпки на тяхното развитие, като според Сирели, това създава таен бебешки език, който всъщност е и по-сложен от този на възрастните.
Професорът по психология Рейчъл Албърт пък изучава т. нар. „гукане“, което доскоро се е смятало за просто двигателна практика. Нещо, което бебетата правят, за да упражняват устата си. Според д-р Албърт обаче това съвсем не е така. Според нея „всички тези повтарящи се срички“ са важен сигнал. Така бебетата ни казват, че са готови да учат. По този начин създават възможност за разговор с мама в най-ранни месеци.
Психоложката съветва майките повече да се заслушват в своите бебета, за да разберат кои са най-честите звуци, а по-късно и срички, които издават. Тези „шифъри“ показват колко е голямо желанието на детето да учи нови неща или да утвърждава вече научени.
Текст: Деница Янкова