Може би се интересувате кога може да се качите с бебето на планина? По принцип веднага – на мъничето му е все едно дали ще го разхождате из парка, или на Витоша. Важното е мама или татко да са с него, храната му да е осигурена...
Коя е позволената височина?
Приема се, че границата трябва да е 2000 метра. Решаваща е разликата във височината – бързите промени предизвикват налягане в ушите, на което бебетата и малките деца реагират особено чувствително. Придвижването с кабинков или със седалков лифт се понася по-добре от мъничето, ако през това време го кърмят или му дадат да смуче биберон.
Как е най-удобно?
Най-удобен за екскурзията с бебе е слингът, тъй като е и безопасен. Близо до мама или татко, бебето се наслаждава на люлеенето и на телесния контакт.
Колко да продължи излетът?
Ключовото правило гласи, че колкото по-малко е детето, толкова по-дълго може да е пътешествието. Свикналите със слинга бебета спокойно издържат няколко часа в него. Добре е времето за екскурзията с малко дете да се ограничи до три часа, като на всеки 1 1/2 –2 часа се прави почивка, за да може бебето да порита и да се протяга на воля.
От какво още има нужда?
Важно е в планината да се пият много течности. Нужни са дрехи за преобличане на бебето и на родителите, удобни обувки (за големите), топло непромокаемо яке. Не забравяйте слънцезащитни приспособления за всички – крем за големите, предпазно облекло и шапка срещу ултравиолетовите лъчи за бебето.