Не са много семействата, които избират детската стая още с планирането на общото жилище. Мнозинството бъдещи родители използват 9-те месеца за ремонт и преустройства. Предлагаме ви някои полезни идеи.
Основният ремонт
- Започнете с избора на помещение. То трябва да е относително самостоятелно – не избирайте преходна стая, например всекидневната. До това помещение трябва да достига достатъчно слънчева светлина, то добре да се отоплява и лесно да се проветрява. Ако нямате възможност да отделите детска стая и се налага бебето да е в спалнята ви, оформете му подходящ кът.
- В случай че стените не са решени в цветовете, които смятате, че подхождат на бъдещото ви дете, вероятно ви предстои пребоядисване или смяна на тапетите. Латексът е по-добрият (и по-разпространеният) вариант, тъй като не задържа толкова прах и като цяло е по-евтин. На пазара се предлагат два варианта – цветен и бял покривен латекс. Белият можете да смесите с готови концентрирани оцветители за определеното количество, докато цветният (предимно в пастелни тонове) се продава готов. Стандартните разфасовки са от 5, 15 и 25 литра. Когато купувате, имайте предвид, че обикновено трябва да нанесете 2–3 слоя. Ако обаче сте се насочили към тапети, при тях също имате избор – хартия, текстил или винил. Ако ремонтът на стените изисква предварителна подготовка (запълване на дупки, шпакловка), не я пропускайте.
- Подовата настилка също е от значение. В случай че задържа прах и трудно се почиства (мокет, килим), добре е да помислите за друг вариант. Теракотът, гранитогресът, балатумът и ламинираният паркет са сред по-евтините възможности, докато масивният и трислойният паркет и дюшемето са сред по-скъпите. Ако изберете дървото, ще трябва да помислите за циклене и лакиране, които оскъпяват поставянето. Имайте предвид, че дори лакираното дърво привлича различни насекоми и вредители.
- Ако дограмата ви е стара или не е добре уплътнена, тя също се нуждае от смяна. Вариантите са дърво, PVC, алуминий или комбинирана, със или без покритие от фолио. Много подходящ е стъклопакетът – въздухът между стъклата играе ролята на топло- и шумоизолация. Нискоемисийните и декоративните стъкла естествено са по-скъпи. Колко ще ви излезе тази част от ремонта, зависи от размера, формата и разположението на прозореца, големината и начина на отваряне на крилата, вида на стъклопакета, националността на производителя, дали ще има козирки и первази, ще се монтира ли мрежа против насекоми...
Обзавеждането
- Изнесете всички саксии с цветя и забранете достъпа на домашните любимци до детската стая. Те могат да предизвикат алергична реакция при бебето. Сведете до минимум контактите му с тях.
- Помислете внимателно дали ще сложите щори, или завеси на прозореца. Алуминиевите и PVC щорите се почистват по-лесно, но задържат повече прах, докато текстилните имат антистатично покритие, но малко по-трудно се поддържат. Вариантите са за хоризонтално и вертикално поставяне, като при щорите от плат можете да поръчате и вариант “руло”. Той обаче не само е по-скъп, но и най-трудно се почиства. Завесите да са от лека, несъбираща прах и мръсотия материя, която можете да перете на ръка или в пералня (избягвайте плюша и кадифето). Трябва да решите още какви да са корнизите и какво да е разположението им. Формата, размерите и мястото на прозореца отново имат значение за сумата, която ще платите, ако монтирате щори.
- Когато оформяте къта за спане, най-важен е изборът на креватчето. На пазара се предлагат различни модели – легло тип кошарка, сгъваеми и комбинирани варианти (легло, чекмедже за дрехи, повдигащ се матрак). Цените за стандартна изработка са между 160 и 210 лв., като достигат 260–400 лв. за легло-люлка от масивно дърво.
- Когато избирате шкафчето за дрехи, мислете перспективно. Подберете максимално функционален вариант с чекмеджета и плот с первази, който можете да използвате при смяната на пелени. Има готови модели, а по-претенциозните могат да направят поръчка. За тази мебел ще заплатите между 120 и 200 лв.
- Осветителните тела за детската стая имат специфична функция. Най-подходящи са половин и целите аплици с цветно стъкло, както и конструкциите с няколко лампи тип спот. Аплиците са по-евтиният вариант (16–30 лв. в зависимост от диаметъра и модела), докато спотовете са по-скъпи (100–180 лв.).
Стени
Цените варират между 30 и 45 лв. за големите опаковки български латекс. Сумата, която ще заплатите за вносни водоразтворими бои, се променя в зависимост от качеството, покривността и името на производителя. Екзотичните ярки цветове са по-скъпи, пастелните тонове са по-приемлив вариант.
Цените на тапетите са между 6 и 15 лв. на ролка (с широчина около 50 см и дължина 10 м) за хартиените, като релефът не влияе драстично. Колко ще заплатите за текстилните тапети, зависи от плата, покритието и щампата. В магазините се предлагат и винилови тапети, които достигат баснословните 300 лв. за стандартна ролка.Подови настилки
Цените на теракота са между 10 и 40 лв./кв.м в зависимост от мястото на произвеждане, цвета, десена и размера на всяка плочка.
Гранитогресът е малко по-скъпа алтернатива от теракота – сумата, която ще заплатите за кв.м е между 15 и 50 лв., като производителят, големината на плочите и срокът на износване са решаващи.
1 кв.м балатум ще ви струва между 4.50 и 16 лв. в зависимост от дебелината и от производителя.
Ламинираният паркет е приемлива възможност – 1 кв.м ще ви струва между 13 и 40 лв. в зависимост от срока на износване, къде е произведен, дебелината, размера и шарката на елементите.
Масивният паркет е в няколко категории качество, които варират според класификацията на производителя. Ако сте перфекционисти и сте склонни да дадете между 70 и 90 лв./кв.м, ще се сдобиете с първо качество. В случай че не сте толкова претенциозни, цените се движат между 15 и 50 лв./кв.м.
Дюшемето и трислойният паркет са най-скъпи. Ако държите на този вариант, подгответе се за сума в границите 40–240 лв./кв.м.Дограма
Стандартният прозорец в панелен апартамент (1.78 м х 1.36 м) с PVC дограма, нискоемисийно стъкло и еднопосочно отваряне на едно от крилата ще ви струва между 330 и 360 лв. Обикновеното стъкло сваля цената с около 50 лв.Щори и пердета
Цените на хоризонталните алуминиеви и PVC щори варират между 14 и 25 лв./кв.м според цветовете и къде са произведени. Вертикалните текстилни щори ще ви струват от 19 лв. нагоре според вида и покритието на плата и контролиращия механизъм. Текстилните щори руло зависят от параметрите на прозореца.
Завесите ще ви струват между 10 и 65 лв./м, а 1 м корниз – от 13 до 300 лв.