Шведски учени са установили, че от резултатите на Апгар теста, чрез който се изследва общото състояние на бебето минути след раждането му, може да се прогнозира как ще се развиват когнитивните му способности в бъдеще.
Апгар тестът е разработен от д-р Вирджиния Апгар през 1952 г. и се използва като ефективен начин за тестване на реакциите на новороденото към условията извън утробата. Включва оценка на цвета на кожата, дишането, сърдечната дейност, рефлексите и тонуса. За всеки показател се дават от 0 до 2 точки. Максималният брой точки е 10, но обикновено доносеното здраво дете получава 8–9 точки.
Д-р Андреа Стюарт – акушер-гинеколог в Централната болница в Хелсингборг, Швеция, и екипът й са сравнили училищния успех на 877 000 шведски тийнейджъри с резултатите от Апгар теста, който им е направен след раждането. Установено е, че при деца с резултат на теста под 7 два пъти по-често се наблюдават проблеми в обучението.
Според д-р Стюарт лошият резултат от Апгар теста сам по себе си не е показател за нисък интелект. „Причините, довели до ниска оценка на теста, могат да бъдат недостиг на кислород по време на раждането, преждевременно раждане, употреба на наркотици от майката, вътреутробни инфекции. Тези фактори могат да окажат сериозно влияние върху бъдещата мозъчна функция и да доведат до когнитивни нарушения“, обяснява експертът.